Συνάντηση Συνδετικών Κρίκων της ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ

Συνάντηση συνδετικών Κρίκων της ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ για τον τρόπο εξέτασης των ΦμεΑ

Δεδομένων των νέων εξελίξεων (προστασία προσωπικών δεδομένων, κορωνοϊός, εξ’αποστάσεως εκπαίδευση) έχουν προκύψει ερωτήματα αναφορικά με την πρόσβαση των φοιτητών και φοιτητριών με αναπηρίες του ΠΘ. Γι αυτό, στείλαμε στις γραμματείες των τμημάτων ατομικές ενημερωτικές επιστολές για κάθε ΦμεΑ που έχει εγγραφεί στην ΠΡΟΣΒΑΣΗ με πληροφορίες για τα εξ’ αποστάσεως μαθήματα, ώστε να ενημερωθούν οι διδάσκουσες/οντες.

Επίσης, στις 15 Μαΐου έχουμε οργανώσει μία εξ’ αποστάσεως συνάντηση μέσω Msteams για τις/τους συνδετικούς κρίκους όλων των τμημάτων για να συζητήσουμε το θέμα της εξ’αποστάσεως εξέτασης για τους και τις ΦμεΑ. Eκτός από κάποιες γενικές αρχές προσβασιμότητας πρέπει να συνυπολογιστούν οι εξατομικευμένες ανάγκες των ΦμεΑ και οι ιδιαιτερότητες του κάθε τμήματος ώστε να βρεθεί ο πιο αποτελεσματικός τρόπος εξέτασης. Παρακαλούνται όλες και όλοι συνδετικοί κρίκοι να συμμετέχουν στη συνάντηση, ώστε στη συνέχεια να ενημερώσουν και τους/τις υπόλοιπες διδάσκοντες/ουσες του τμήματος τους.

Εάν έχετε κάποια απορία μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με την ΠΡΟΣΒΑΣΗ 9-3 κάθε μέρα.

Με εκτίμηση

Βρίσκεστε: Αρχική Σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Συνάντηση Συνδετικών Κρίκων της ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ