Υποστήριξη ΦμεΑ

Οι φοιτητές ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή/και αναπηρία (ΦμεΑ) εγγράφονται στην ΠΡΟΣΒΑΣΗ προκειμένου να εκφράσουν τις ανάγκες τους, να ζητήσουν ενημέρωση, ή εξατομικευμένη υποστήριξη για ζητήματα που αφορούν στη μαθησιακή, κοινωνική τους πρόσβαση και συμμετοχή καθώς και στην πρόσβασή τους στο χώρο του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (ΠΘ).

Η υποστήριξη των ΦμεΑ παρέχεται από μέλη ΔΕΠ και από συμφοιτητές/τριες τους που αναλαμβάνουν το ρόλο των βοηθών σε συνεργασία με ένα μέλος ΔΕΠ. Το είδος της υποστήριξης ποικίλλει ανάλογα με τις ανάγκες των ΦμεΑ και μπορεί να αφορά στα ακόλουθα:

• Μετακίνηση στους χώρους του πανεπιστημίου.
  • Διεκπεραίωση θεμάτων γραμματείας (π.χ. συμπλήρωση εντύπων, επικοινωνία με γραμματεία).
  • Επικοινωνία με διδάσκοντες.
  • Μαθήματα (π.χ. παρακολούθηση μαθημάτων, συγγραφή εργασιών, προετοιμασία για εξετάσεις, δανεισμός και επιστροφή βιβλίων, μεταγραφή εκπαιδευτικού υλικού από μία μορφή σε μία άλλη).
  • Κοινωνική δικτύωση.

Επίσης, για την ενίσχυση της πρόσβασης των ΦμεΑ γίνεται χρήση τεχνολογικών βοηθημάτων (π.χ. μεταγραφή εκπαιδευτικού υλικού από μία μορφή σε μία άλλη, cctv) και υλοποίηση προσαρμογών στους εσωτερικούς χώρους του Π.Θ. (π.χ. οδηγοί τυφλών, σήμανση braille). Για τους κωφούς/ες φοιτητές/ήτριες του τμήματος δίνεται η δυνατότητα διερμηνείας των μαθημάτων στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα. Τέλος, εάν επιθυμείτε, ως ΦμεΑ, να ζητήσετε κάποια διαφοροποίηση κατά την εξεταστική περίοδο (π.χ. προφορικές αντί για γραπτές εξετάσεις), πρέπει να εγγραφείτε στην ΠΡΟΣΒΑΣΗ και να ζητήσετε τη συγκεκριμένη διαφοροποίηση στην αρχή του εξαμήνου ώστε να εξεταστεί εάν το αίτημα μπορεί να γίνει αποδεκτό.

Μπορείτε να εγγραφείτε στην ΠΡΟΣΒΑΣΗ ως ΦμεΑ ή ως βοηθός μέσω της ιστοσελίδας μας (βλ. έντυπο ΦμεΑ, έντυπο βοηθών). Επίσης, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας για να σας βοηθήσουμε στην εγγραφή σας και να σας δώσουμε περισσότερες πληροφορίες: Τρίτη, Τετάρτη,Πέμπτη 10.00-14.00, Γραφείο 7,Ημιόροφος, Νέο Κτίριο, τηλ: 2421074345, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Βρίσκεστε: Αρχική Σελίδα Υπηρεσίες Υποστήριξη ΦμεΑ