Προσβάσιμα συγγράμματα

Κάνετε αίτημα στην Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασης  μέσα από την Αίτηση προσβάσιμων συγγραμμάτων

Σημείωση:

Η Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασης  ενημερώνει τη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας για το αίτημά σας και στέλνει όλα τα αναγκαία στοιχεία για τα προτεινόμενα συγγράμματα. Η βιβλιοθήκη αναζητά τα βιβλία, τα ψηφιοποιεί και τα ανεβάζει στην AMELIB (ηλεκτρονική βιβλιοθήκη προσβάσιμων αρχείων) σε αρχεία PDF και EPUB ή Word και σε ενημερώνει για την ολοκλήρωση της διαδικασίας. Εάν θέλετε βοήθεια για την εκμάθηση της πλατφόρμας AMELIB και τη χρήση του EPUB επικοινωνείτε με τη Βιβλιοθήκη του ΠΘ.

Σε περίπτωση που επιθυμείτε να γίνουν επιπρόσθετες προσαρμογές στα ηλεκτρονικά συγγράμματα που θα σας δώσει η Βιβλιοθήκη, πρέπει να απευθυνθείτε στην Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασης προσκομίζοντας το ψηφιοποιημένο σύγγραμμα. Δείτε Προσβάσιμο εκπαιδευτικό υλικό.