Κάλεσμα Εθελοντών

Κάλεσμα εθελοντών για συζήτηση

Αγαπητοί/ές Φοιτητές/τριες

H Επ. Υπεύθυνη της ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ αλλά και το προσωπικό θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την πολύτιμη βοήθεια σας στο έργο της ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ.

Η ΠΡΟΣΒΑΣΗ είναι μια υπηρεσία που βασίζεται στις σχέσεις των ανθρώπων της, που στηρίζεται στην ιδέα της κοινωνικής αλληλεγγύης, στις καλές προθέσεις, στη συνέπεια και στο σεβασμό. Αποτελεί μοχλό πίεσης για να αλλάξουν πολιτικές και νοοτροπίες σε μια κοινωνία όπως αυτή του πανεπιστημίου.

Εν όψει του εαρινού εξαμήνου του ακαδημαϊκού έτους 2017-2018 σας προσκαλούμε σε δια ζώσης ή εξ αποστάσεως (skype) συναντήσεις για να συζητήσουμε τα εξής:

• Ορισμός μιας μέρας κάθε εβδομάδα ως «Μέρα Εθελοντών» κατά την οποία θα γίνονται ομαδικές συναντήσεις εθελοντών από κάθε τμήμα του ΠΘ.
  • Τις όποιες δυσκολίες μπορεί να συναντήσατε το προηγούμενο εξάμηνο υποστηρίζοντας κάποιον /α συμφοιτητή/τρια σας.
  • Τους προβληματισμούς σας
  • Προτάσεις που θεωρείτε ότι μπορούν να βοηθήσουν στο έργο της ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ
  • Προτάσεις που αφορούν στην ακόμα πιο ουσιαστική υποστήριξη των φοιτητών/ τριών που ήδη υποστηρίζετε
  • Προτάσεις/ ιδέες για την ενίσχυση του ρόλου του εθελοντή
  • Προτάσεις/ ιδέες για δράσεις που αφορούν στην ευαισθητοποίηση της ακαδημαϊκής κοινότητας

Θα ήταν ιδιαίτερα βοηθητικό αν στέλνατε τις προτάσεις σας γραπτά (μέσω mail) πριν από τις συναντήσεις μας.

Ζητάμε τη συνδρομή σας σε αυτό, γιατί έχοντας μια αισιόδοξη προοπτική θα λέγαμε ότι οι ενεργοί και ευαισθητοποιημένοι φοιτητές/τριες αποτελούν την ελπίδα για σημαντικές αλλαγές γύρω μας.

Βρίσκεστε: Αρχική Σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Κάλεσμα Εθελοντών