Εγγραφή στην Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασης Ατόμων με αναπηρία και ατόμων με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες του Π.Θ.

Μπορώ να εγγραφώ στην Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασης;

Πώς μπορώ να εγγραφώ στην Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασης;

Τι έγγραφα χρειάζομαι για να εγγραφώ στην Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασης;

Συχνές ερωτήσεις φοιτητών και φοιτητριών που θέλουν υποστήριξη

Ενημερωτικό Υλικό για φοιτητές/φοιτήτριες

Οι προθεσμίες εγγραφής στην Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασης για το εαρινό εξάμηνο 2023-2024 είναι από 29 Ιανουαρίου 2024 μέχρι 16 Φεβρουαρίου 2024.

Βασική προϋπόθεση για την εγγραφή σας στην Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασης είναι να ενημερώσετε δια ζώσης τους διδάσκοντες και τις διδάσκουσες πως έχετε εγγραφεί στην Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασης και να τους δώσετε το Εξατομικευμένο Πλάνο Αναγκών και Υποστήριξής σας, το οποίο περιλαμβάνει αναλυτικά τις ανάγκες σας και τις υπηρεσίες που λαμβάνετε.

Η Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασης ενημερώνει το διδακτικό προσωπικό αλλά ο δικός σας ρόλος είναι καθοριστικός στην ενίσχυση της πρόσβασης σας. Αν οι διδάσκοντες/διδάσκουσες δεν γνωρίζουν ποιοι/ποιες είστε δεν μπορούν να συμβάλλουν με κανένα τρόπο στην πρόσβασή σας.

Οδηγός Εγγραφής στην ΠΡΟΣΒΑΣΗ 2023-2024

Αν για οποιοδήποτε λόγο το αρχείο δεν είναι προσβάσιμο σε σας, παρακαλούμε ζητώντας το αρχείο σε προσβάσιμη για εσάς μορφή.

Newsletters

Newsletter – Τεύχος 1 – Φεβρουάριος 2022

Newsletter – Τεύχος 2 – Νοέμβριος 2022

Newsletter – Τεύχος 3 – Αύγουστος 2023

Στα παρακάτω βίντεο οι φοιτητές και οι φοιτήτριες με αναπηρίες ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες μοιράζονται μαζί μας τις εμπειρίες τους από την Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασης.

Αναπηρία και Πρόσβαση: Εμπειρίες φοιτητών και φοιτητριών στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Η εμπειρία του Σώστη από την Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Η εμπειρία της Στέλλας από την Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Η εμπειρία της Μαριάννας από την Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Η εμπειρία της Φωτεινής από την Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Η εμπειρία του Απόστολου από την Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασηςτου Πανεπιστημίου Θεσσαλίας